Kişisel Bakım

Hamilelikte Cilt Bakım Önerileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Ürün İçerikleri

Hamilelikte Cilt Bakım Önerileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Ürün İçerikleri

Hamileyken ne yiyip içebileceğinizin yanı sıra, güzellik ve cilt ürünleri söz konusu olduğunda da uymanız gereken belirli kurallar vardır.

Akne tedavileri ve yaşlanma karşıtı ürünler genellikle sağlıktan çok fayda için kullanılıyor. Bu nedenle bir çok sorunla karşılaşılıyor. Özellikle hamilelik döneminde de bu tip ürünlerin kullanımı pek önerilmez. Daha sağlıklı ve doğal ürünler hakkında hamilelik döneminde nelere dikkat etmelisiniz birlikte inceleyelim.

Rutininizi tamamen elden geçirmeniz gerekeceği, dışında endişelenmenize gerek yok. Uzmanlar toplumun çoğunun güzellik rutinlerinde önemli değişiklikler yapmasına gerek yoktur diyor. Reçetesiz satılan ürünlerin çoğu hamilelikte tamamen güvenlidir.

Hamile kişilerin kaçınması gereken birkaç zararlı içerik ve bunların yerine ne kullanmaları gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzmanlara başvurduk.

İçerik Haritası

Hamilelikte Hormonal Akne ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte Cildim Neden Değişir?

Uzmanlar hamilelik sırasında vücudun iç ortamının değiştiğini her zaman söyler. Özellikle hormonal değişimler, kan damarlarındaki değişiklikler, metabolizma ve bağışıklık sisteminin hepsi gibi değişiklikler cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

Hormonlardaki ve kan akışındaki bu artış bazen size o meşhur hamilelik “ışıltısını” verebilir, ancak aynı zamanda akne, çatlaklar, egzama, varis, kaşıntılı cilt ve/veya melazmaya da neden olabilir.

Bu durum genelde hormonol değişiklikler, artan kilo alımı, melanin üretiminde artış, artan yağ üretimi ve artan kan akışına yol açan artan kan hacmi nedeniyle ciltte birçok değişiklik olabilir şeklinde yorumlanır.

Bir kişinin güvenli bileşenlerden oluşan rutin rejimi, hamile kaldığında cilt için daha hassas veya tahriş edici hale gelebilir.

Bu değişiklikler nedeniyle, hamilelik için güvenli olan bileşenlerin, hamile olduğunuzu öğrendiğinizde yeni ve beklenmedik bir reaksiyona neden olabilir.

Bir kişinin güvenli içeriklerden oluşan rutin rejimi, hamile kaldığında cildi daha hassas veya tahriş edici hale gelebilir. Ayrıca bir kişi kullandığı ürünlerden emin değilse, her zaman en iyisi uzmanlara danışmaktır.

Bazıları akne ve aşırı yağlanma yaşarken, diğerleri kuruluk yaşayabilir. Unutmayın, herkes farklıdır. Hamilelik herkes tarafından farklı deneyimlenebileceği gibi, cilt değişiklikleri de herkesi farklı şekilde etkilemektedir.

Hamilelik herkes tarafından farklı yaşandığı için cilt değişiklikleri de herkesi farklı şekilde etkileyecektir.

Hormonlar da yağ üretimi ve aknede rol oynayabilir. Hormonal dalgalanmaların, beden ve zihin üzerindeki bu büyük değişim döneminde her bireyin cildini nasıl etkileyeceğini tahmin etmek neredeyse imkansızdır diyebiliriz.

Ayrıca farklı trimesterlerde farklı semptomlar yaşanabilir. Güzellik rutininiz haftadan haftaya değişebilir, ancak aşağıdaki maddeleri aklınızda bulundurun.

Gebe Kalmaya Çalışırken Cilt Bakımı

Kaçınılması Gereken Cilt Bakım Malzemeleri Nelerdir?

Hamilelikte cilt bakımının sinir bozucu yanı, çoğu içeriğin hamile kadınlarda nasıl tepki vereceğini anlatılmamasıdır. Bu nedenle hayvan testlerine veya bir şeyin laboratuvar testlerine bakıp en iyi tahminimizi yapmak zorundayız.

Bununla birlikte, zararlı olduğu kanıtlanmış bazı bileşenler vardır.

Retinol/Retinoidler

Birçok dermatolog, hamilelik sırasında A Vitamini türevleri (retinol, Retin-A ve retinil palimitat gibi) tedavisini atlamanızı önerecektir. Uzmanlar, “Bu bileşenlerin kullanımını doğum kusurlarıyla ilişkilendiren bazı çalışmalar var” diye açıklıyor. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce seçenekleriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Hidrokinon

Hidrokinon genellikle “ağartıcı kremlerde” ve hiperpigmentasyon, koyu lekeler ve melazmanın solmasına yardımcı olmayı amaçlayan ürünlerde bulunur.

Uzmanlar, “Cildin rengini açmaya yardımcı olan hidrokinon da hamilelik sırasında kullanılmamalıdır çünkü cilt tarafından diğer bileşenlerden daha hızlı emilebilir, bu da bebeğe daha fazla miktarda ulaşabileceği anlamına gelir” diyor.

Parabenler/BPA

Parabenler, ürünleri korumak ve raf ömürlerini artırmak için cilt bakımından şampuana kadar birçok üründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle BPA endişe verici olabilir. (Şu anda FDA’nın parabenlerin hamilelik sırasında zararlı olduğunu gösteren kesin kanıtlar bulamadığını unutmayın.)7

Uzmanlar, “Bu maddeler endokrin bozucu olarak hareket edebilir ve cilt tarafından kolayca emilebilir” diyor. BPA’nın hamilelikte olumsuz etkileri olabileceğini düşündüren çalışmalar var.8 Ancak mevcut araştırmalar kesin değil ve hamilelik sırasında zararlı olup olmadıklarını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Ftalat

Ftalatlar vücudun hormonlarına Güvenilir Kaynak müdahale eder. Fetüsler için zararlıdırlar ve mümkün olduğunda çocuklar ve yetişkinler bu kimyasallardan kaçınmalıdır.

2020 yılında yapılan bir araştırma, doğum öncesi ftalatlara maruz kalmanın ftalat seviyelerini bozduğunu bildirmektedir:

 • Tiroid hormonları
 • Cinsel hormonları
 • 25-hidroksivitamin D

Bu durum şunlara yol açabilir:

 • erken doğum
 • preeklampsi
 • maternal glukoz bozuklukları
 • testislerin doğru pozisyonda olmadığı durum olan bebek kriptorşidizmi
 • üretranın peniste doğru pozisyonda olmadığı durum olan bebek hipospadiası
 • yeni doğanlarda anüs ve cinsel organlar arasındaki mesafenin kısalması
 • büyüme kısıtlamaları

Kimyasal Güneş Kremleri

 

Oksibenzon gibi kimyasalların bazı insanları tahriş ettiği bilinmektedir; hamilelik sırasında cilt genellikle daha hassas hale geldiğinden bu özellikle bir sorundur.

Uzmanlar daha güvende olmanız için, hem UVA hem de UVB ışınlarını fiziksel olarak bloke eden çinko oksit gibi mineral bileşenler içeren fiziksel güneş kremi kullanmayı önermektedir.

Dolgu

Uzmanlar genelde hamile olan veya emziren hiç kimseye peeling, lazer veya herhangi bir tür enjeksiyon içeren tedaviler yaptırmalarını tavsiye etmiyor. Dolgu maddeleri bugünlerde kırışıklıkları azaltmak için çok yaygın olarak kullanılıyor. Çoğu doktor bunları hamile hastalara enjekte etme riskini göze almamaktadır. Bu durum farklı görüşleri ortaya çıkarıyor. Siz en iyisi hamilelik sonrasına kadar dolgu kullanmaktan kaçının. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için büyük bir vazgeçiş değil.

Bunun Yerine Kullanılacak Cilt Bakım Malzemeleri

Melazma ve Güneş Hasarı İçin

Güneşe maruz kalmak, hamilelik maskesi olarak da adlandırılan melazmanın görünümünü kötüleştirebilir. Güneş hasarını en aza indirmek için çinko oksit bazlı bir mineral güneş kremi kullanmayı bir çok uzman tavsiye etmektedir.

Mümkün olduğunca güneşten uzak durun ve güneş kreminin yanı sıra şapka ve/veya koruyucu giysiler giymeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca bir not vermek gerekirse anne adaylarının bebekleri doğduktan sonra hangi bebek güneş kremini kullanıyorlarsa ufak testlerle kullanmaya başlamanız da harika bir fikir. SPF kimyasal içermeyen, koku içermeyen, vegan, paraben ve sülfat vb. içermeyen ürünleri tercih etmeniz çok önemli.

Akneler için

Akneler hamilelikte herkesin başına gelebilecek sıradanlıkta bir durumdur. Nedeni hormonlar ve artan kan akışı ve yağ üretimidir. Genel olarak, reçetesiz satılan akne ürünlerinin çoğunda sorun yoktur. Ancak doktor kontrolü ile tercihte bulunmanız daha sağlıklı olacaktır. 

C vitamini serumu cildi aydınlatmanın ve çatlakları gidermenin harika bir yoludur. Hamilelik sırasında kullanım için zararlı olabilecek başka bileşenler olmadığından emin olmak önemlidir, ancak saf, kaliteli bir C vitamini hamilelik sırasında kullanım için harikadır. Uzak durmanız gereken içerikler, parfüm, paraben, ftalat, sülfat vb. olarak belirtebiliriz. Ayrıca vegan ve hayvanlar üzerinde test edilmeyen ürünlerin daha doğal olduğunu unutmayın.

Bu süre zarfında yatak takımlarınızı da ekstra temiz tutun. Aguilar, “Yastık kılıflarını ve çarşafları sık sık temizlemek ve yüze dokunmaktan kaçınmak, cildi temiz tutmaya ve çatlakları en aza indirmeye yardımcı olacak harika uygulamalardır” diye ekliyor.

Belirli Koşullar İçin Ne Kullanılmalı ?

Melazma

Melazma hamilelik sırasında çok yaygındır ve genellikle yüzde gri veya kahverengi lekeler şeklinde görülür.

Melazma hamilelik döneminde hormonlara bağlı olarak artan melanin üretiminden kaynaklanır. Melazma için uzmanların önerisi olan en iyi uygulama güneşte şapka takmak ve güneşe maruz kalmayı en aza indirmektir. Çoğu malezma lekeleri hamilelikten sonra solar veya kaybolur.

Doğum sonrası bazı çözümleri olsa bile uzmanlar hormonların normale dönmesini beklemenin daha iyi olduğunu vurguluyorlar.

Çatlaklar

Çatlaklar için en iyi önlem nemlendiricidir. Cildinizi nemli ve esnek tutmak için her gün karnınıza, kalçalarınıza, uyluklarınıza ve göğüslerinize yağlar veya kremler kullanabilirsiniz.

Nemlendiricilerin de ağır kimyasallar içerdiği ve bebeğiniz ve sizin için sorunlar yaratabileceği için doğal ürünlerin kullanımını artırabilirsiniz. 

Varisli Damarlar

Varisler de hormonlara ve artan kan ve damarlar üzerindeki basınca bağlıdır. Varisleri iyileştirmek için sık sık hareket etmek, düzenli egzersiz yapmak, çok uzun süre bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmak ve varis çorapları giyilebilir.

Sensatia Botanicals ile Hamilikte Cilt Bakım Rehberinin Özeti

Hamilelik için güvenli cilt bakımı karmaşık olmak zorunda değildir.

Cilt bakımı etiketlerinizi okurken kimya derecesine ihtiyacınız yoktur, ancak Retin-A ve retinol gibi A Vitamini türevleri ve hidrokinon gibi bazı bileşenlerden kaçınılması gerektiğini unutmayın. Lazerler, dolgular ve Botoks, hamilelik ve emzirme sona erdikten sonraya ertelenmesi önerilir.

Mineral güneş kremleri ve C Vitamini gibi bazı bileşenler güvenli kabul edilir ve bu bileşenler melazma ve akne gibi yaygın hamilelik yan etkilerine yardımcı olabilir. Hamileyken hangi cilt bakımını kullanmanız ve nelerden kaçınmanız gerektiği konusunda doktorunuzla ve dermatoloğunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.