Kişisel Bakım

Cilt Tipine Uygun Bakım İçin Bilinmesi Gerekenler

Cilt Tipine Uygun Bakım İçin Bilinmesi Gerekenler

 • Normal Cilt: Normal ciltler ne çok yağlı ne de çok kuru olan ciltlerdir ve hassas da değildir. Kullandığınız herhangi bir ürüne tepki vermez.
 • Hassas Cilt: Özellikle güneşe maruz kaldığında ya da yeni bir ürün kullandığınızda cildiniz tepki veriyordur. Hassas ciltler diğerlerine göre daha çabuk tahriş olur.
 • Karma Cilt: Eğer T bölgesi diye tarif edilen alın ve burun çevresi yağlı, diğer bölgeler kuruysa cildiniz karma demektir.
 • Kuru Cilt: Cildiniz gergindir ve yıkadıktan sonra kaşıntı ve tahriş olduğunu hissediyorsunuzdur. Diğer ciltlere göre daha erken kırışıklık görünümü oluşabilir.
 • Yağlı Cilt: T bölgesi gün içinde yağlı ve parlak bir hale dönüyorsa yağlı cildiniz var demektir. Yağlı ciltlerde gözenekler büyük olduğundan akne oluşumu daha sık görülür.

Öncelikle söylemeliyiz ki cilt tipiniz ne olursa olsun takip etmeniz gereken bazı cilt bakım rutinleri var. Cilt tipinden bağımsız olarak cildinizin temizlenmesi, tonikle sıkılaşması, doğru bir kremle nemlendirilmesi ve serumla beslenmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak cildinizin ihtiyacına göre haftada bir kez uygulayacağınız bir maske ile cildinize ekstra bakım yapabilirsiniz. Yine cilt tipinizin el verdiği şekilde bir peeling uygulayarak cildin ölü deriden arınmasını sağlayabilir, daha ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz. Ancak unutmayın ki akneye yatkın veya hassas bir cilt tipiniz varsa peeling konusunda mutlaka bir uzmana danışmalı ve cildinize zarar verecek kimyasal ürünlerden kaçınmalısınız. Doğal içeriklerin bulunduğu ürünler, cilt tipinden bağımsız olarak tercih etmeniz gereken ürünlerdir.

Normal Ciltler için Bakım

Cildinizi doğal içeriklerle hazırlanmış bir temizleyici ile temizledikten sonra alkol içermeyen bir tonikle derinlemesine arındırmalısınız. Tonik, gözeneklerin içinde biriken makyaj kalıntılarını ve kirleri temizleyecektir. Nemlendiriciyle günlük bakımınıza son noktayı koyabilirsiniz. Bu günlük rutinin dışında cildinize haftada bir kez kil veya nem maskeleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca cildinizin ölü derilerden kurtulmasını ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için peeling uygulamasını tercih etmelisiniz. Böylece cildiniz güneşlenmeye ve sağlıklı bronzlaşmaya hazır hale gelecektir. Güneş etkilerini azaltmak  için SPF içerikli ürünler tercih edebilirsiniz.

Hassas Ciltler için Bakım

Bu cilt tipi için öncelikle tahriş etmeyen ve özel formüle edilmiş doğal içerikleri olan ürünleri tercih etmelisiniz. Seçeceğiniz tonik ve nemlendiricinin parfümsüz olması hassas cildinize iyi gelecektir. Yaz mevsimine girmeden mutlaka bilmeniz gereken şey hassas ciltlerin güneş ışınlarından çok hızlı etkilendiğidir. Bu nedenle güneş ışınlarına karşı cildinizi çok iyi korumanız gerekmektedir.

Karma Ciltler için Bakım

Özellikle T bölgesinde oluşan yağlanmadan dolayı cildinizi yağdan arındıracak ancak diğer bölgeleri de kurutmayacak özel içeriklerle hazırlanmış ürünleri tercih etmelisiniz.

Karma ciltler aşırı hassas olmasa da güneş ışınlarından hassasiyetle korunmalı ve mümkünse peeling ile ölü derilerden arındırılarak güneşlenme mevsimine hazır olunmalı.

Kuru Ciltler için Bakım

Kuru ciltlerin erken yaşlanma belirtilerini diğer cilt tiplerine göre daha çabuk tecrübe ettiğini biliyoruz. Özellikle yaz mevsiminde cildinizi serum ve nemlendiricilerle besleyerek güneş ışınlarının cilde vereceği zararı minimize etmelisiniz. Gözlerinizi kısarken dahi oluşacak kaz ayaklarını önleyecek iyi bir güneş gözlüğü kullanmanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz güneş koruyucunun aynı zamanda cildinizi besleyen doğal içeriklere sahip olması sağlıklı bir yaz geçirmenizi sağlayacaktır.

Yağlı Ciltler için Bakım

Eğer yağlı bir cildiniz varsa, cildinizdeki gözenekler büyük, sebum salınımı fazladır. Bu da cildinizin akneye yatkın olduğu anlamına gelir. Tehlikeli UV ışınları akneli cilt için son derece zararlı olmakla birlikte kullanılacak olan güneş koruyucunun da doğal içeriklerle formüle edilmiş, tahriş etmeyen bir yapısı olması gerekmektedir. Güneş sonrasında ciltteki koruyucunun temizlenmesi, gözeneklerde birikmesinin engellenmesi gerekmektedir. Deniz suyu, kum ve güneş akneli cildi olumsuz yönde etkileyebileceğinden güneş ışınlarının hafiflediği saatlerde dışarı çıkmak faydalı olacaktır.

Leave your thought here

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.